Osoby stojące przed dylematem dotyczącym wyboru schodów wewnętrznych do swojego domu lub mieszkania, z pewnością spotykają się z dość specyficznym nazewnictwem niektórych rodzajów schodów. Niektóre nazwy niewiele mówią laikom, co może utrudnić podjęcie odpowiedniej decyzji. schody zabiegoweSpośród kilku rodzajów schodów z pewnością frapuje nazwa schodów i stopni zabiegowych. Okazuje się, że są to dość popularne schody, spotykane często w polskich klatkach schodowych. Charakteryzują się one skrętem w jedną lub drugą stronę, co pozwala na oszczędność miejsca na klatce schodowej. Skręt skonstruowany jest przy pomocy specjalnych stopni zabiegowych, które mają inny kształt i wielkość od pozostałych stopni. Te specyficzne stopnie zazwyczaj przybierają formę trapezu lub trójkąta i umożliwiają wykonanie skrętu bez konieczności instalowania spocznika. Spocznik, jak sama nazwa wskazuje, jest większą powierzchnią instalowaną, np. w połowie schodów pozwalającą na odpoczynek.

Dla kogo schody zabiegowe?

Z pewnością schody zabiegowe są idealne dla mniejszych domów, gdzie jest zbyt mało miejsca na klasyczne schody proste lub łamane. Schody takie są także dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze przy codziennym i częstym użytkowaniu od, np. schodów spiralnych. Masz niewiele miejsca, albo nie chcesz mieć schodów na całej ścianie? Wybierz schody zabiegowe, które są wygodne i nie zajmują zbyt wiele przestrzeni.

Schody zabiegowe na małą przestrzeń

Drugi poziom mieszkania lub domu to nigdy nie jest dwukrotnie większy metraż. Na poddaszu odliczyć trzeba na przykład skosy, które - mimo coraz ciekawszych rozwiązań architektonicznych - ograniczają powierzchnię. Odjąć należy również miejsce na schody, które wygospodarować trzeba oczywiście na obu poziomach. Jeśli miejsca nie ma zbyt wiele, można zastosować schody kręcone, ale nie są one zbyt praktyczne. Przede wszystkim pod kątem wnoszenia na górę większych gabarytowo przedmiotów. O meblach w całości, albo dużym materacu można z reguły zapomnieć, chyba że są inne możliwości ich przetransportowania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są więc schody zabiegowe - w kształcie litery L lub litery U. Najczęściej stosuje się dwubiegowe, dwubiegowe z podestem i trójbiegowe. Im bardziej skomplikowane - tym więcej miejsca zajmą, więc jeśli chodzi właśnie o nie, warto zrezygnować z podestu.