Sezon ciepłowniczy jest już dawno otwarty - mamy w końcu grudzień. Co za tym idzie tysiące Polaków ruszyło na skupy węgla w poszukiwaniu opału, który przyniesie ciepło do przysłowiowych czterech kątów. Opał opałowi jednak nie równy wie to chyba każdy, ale nie każdy potrafi rozpoznać węgiel dobrej jakości. Coraz częściej w skupach można natrafić na mało wydajny i wysoko toksyczny opał, sprzedawany nieuczciwie pod szyldem ‘ekogroszku’. Czas rozprawić się z tymi nieczystymi praktykami i wyjaśnić czym dokładnie jest ekogroszek i jakie są jego zalety. Zapraszamy!

Co to jest ekogroszek?

węgiel sztygar

Nie można chyba lepiej rozpocząć tego tematu niż od przybliżenia sobie samej definicji ekogroszku. Ekogroszek to produkowane z węgla kamiennego paliwo stałe, którego spalanie prowadzi do wytworzenia energii cieplnej. W przeciwieństwie do węgla nieoczyszczonego ekogroszek jest jednak znacznie bardziej wydajny i jak sam przedrostek ‘eko’ sugeruje - bardziej ekologiczny. Powstaje on poprzez kruszenie węgla i kilkukrotne przesianie przez specjalne sita, co powoduje, że rozmiary ziaren ekogroszku mieszczą się w zakresie 5-25 mm i co pozwala na stosowanie tego rodzaju opału w praktycznie wszystkich automatycznych piecach z dozownikami węgla, inaczej zwanych piecami retortowymi. Aby opał mógł legalnie uchodzić za ekogroszek, musi wykazywać odpowiednie właściwości, w zdefiniowanych odgórnie minimalnych wartościach. Najważniejszą z nich jest oczywiście wydajność opałowa, która w przypadku ekogroszku musi wynosić minimum 24 000 kJ/kg. Dalej mamy granulację, określającą rozmiary brył występujących w danej porcji opału. Ekogroszek charakteryzuje się granulacją na poziomie od 5 do 25 mm. Ostatnią z właściwości, na którą warto zwrócić uwagę jest zawartość popiołu, która nie powinna w tym wypadku przekraczać 10%. Takie właściwości ma ekogroszek od Węgiel Sztygar.

Dlaczego warto palić ekogroszkiem?

Skoro już wiemy, czym mniej więcej jest ekogroszek, powiedzmy sobie o zaletach jego stosowania. Pierwszą dość oczywistą, bo zawartą już w nazwie produktu jest ekologiczność. Ze względu na niską zawartość siarki i małą ilość popiołu takie węgle jak węgiel Sztygar powodują znacznie mniej zanieczyszczeń w środowisku. Drugim z argumentów przemawiających za ekogroszkiem są oszczędności. Pozornie tańszy opał niskiej jakości w finalnym rozrachunku przegrywa z węglem Sztygar, który przez swoją wysoką wydajność starcza na znacznie dłużej i co najważniejsze, nie eksploatuje aż tak bardzo naszego pieca, jak to robią tańsze odpowiedniki.