Haftowanie obrusów, odzieży czy dekoracji jest niesamowicie docenianą sztuką. Coraz popularniejsze staję się tworzenie ozdób ręcznie, a pasjonaci rękodzielnictwa z przyjemnością kupują takie produkty. Za pomocą naszych rąk możemy wykonać haft wenecki, który wzbudzi podziw, a jego wykonawcy da wielką satysfakcję. Jeżeli nie miałaś nigdy do czynienia z haftem, a podoba ci się i chciałabyś nauczyć się jego podstaw — zacznij od zaraz. Być może wyszywanie stanie się twoją pasją, a nawet sposobem na życie?

Jak zacząć haftować ?

Haft Richelieu

Haft Richelieu (https://e-obrus.pl/pol_m_Kolekcje_Haft-Richelieu-319.html) powstał w XVII we Francji i uchodzi za dość łatwy, lecz bardzo efektowny. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego męża stanu, kardynała Richelieu. Wielkie uznanie zdobył w Wenecji, dlatego nazywany jest często haftem weneckim. Zanim rozpoczniemy haftowanie, musimy zaopatrzyć się w niezbędne przyrządy, takie jak materiał, mulina, igła, nożyczki oraz tamborek. Na samym początku przygody z haftem warto wybrać bawełnę lub len i za pomocą tamborka mocno napiąć tkaninę, przez co haftowanie będzie szybciej przebiegało. Grubość tkaniny również ma znaczenie. Bardzo gruba będzie wyglądać topornie, natomiast zbyt cienka sprawi większą trudność niewprawionym rękom. Przed rozpoczęciem haftowania najlepiej zdekatyzować materiał za pomocą żelazka, czy uprania go. Następnie zafastrygować jej boki, by uniknąć prucia i deformacji materiału. Do haftu richelieu używamy muliny- nici składającej się z wielu pojedynczych nitek. Doświadczone hafciarki używają jedynie dwóch nitek jednocześnie. W tym celu należy obciąć pożądaną długość muliny i wyciągnąć z niej dwie nitki, które należy nawlec na igłę. Ważne jest, by nitka miała taki sam kolor co tkanina i podobną grubość. Igła powinna być cienka i długa. Najlepsze są igły przeznaczone do haftu, są dłuższe, dlatego wygodniej leżą w dłoni w trakcie wyszywania. Podczas pracy możemy korzystać z gotowych wzorów, które za pomocą kalki umieszczamy na tkaninie. Na pierwszą pracę najlepiej wybrać prosty, nieskomplikowany wzór, który nie zniechęci nas do dalszej przygody z haftem.

Co można wyhaftować?

Jeśli kochasz ludowe wzory na ubraniach, pościeli czy serwetach, haft richelieu jest dla ciebie wręcz idealny. Białe obrusy z wykorzystaniem haftu będą wspaniale prezentować się podczas rodzinnych uroczystości oraz świąt. To samo tyczy się serwet w różnych rozmiarach oraz bieżników. Haft wenecki wykorzystywany jest także do ozdób sukni np. ślubnych i wieczorowych. Jeśli masz szczęście i żyje twoja babcia lub prababcia, możesz poprosić ją o pomoc w rozpoczęciu przygody z wyszywaniem. Jeśli nie, nic nie szkodzi. W dobie internetu znaleźć możesz kursy, tutoriale oraz grupy tematyczne dotyczące haftu richelieu. Dzięki nim opanujesz swoje rzemiosło, które pozwoli stworzyć estetyczne i jakościowe zdobienia.