W sezonie grzewczym znacznie spada jakość powietrza, którym oddychamy. Przyjmuje się, że może być nawet o połowę mniej wilgotne niż poza sezonem. Jeżeli w naszym mieszkaniu jest zbyt sucho, wówczas gorzej śpimy, odczuwamy problemy z oddychaniem, śluzówkami. Nasze włosy stają się matowe, elektryzują się, a skóra staje się podrażniona. Na szczęście możemy temu zaradzić w bardzo prosty sposób. Optymalna wilgotność powietrza w domu oscyluje wokół 45-55 procent. Jeżeli zauważmy, że w mieszkaniu jest dużo bardziej sucho, pomyślmy o kupnie nawilżacza, dzięki któremu odzyskamy komfort życia. Na rynku znajdziemy różne rodzaje urządzeń, które radzą sobie z tym zadaniem - nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Jakie są różnice między nimi i jak działają te urządzenia?

Ultradźwiękowe

nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze ultradźwiękowe stają coraz bardziej popularne. W środku urządzenia znajduje się przetwornik, który wytwarza ultradźwięki, które z kolei oddziałują na wodę znajdującą się w pojemniku. Ultradźwięki prowadza do rozbijania cząsteczek wody do pary wodnej. W ten sposób powstaje chłodna, przyjemną mgiełka, która wydostaje się na zewnątrz. W niektórych modelach zamontowane są dodatkowo filtry oczyszczające wodę, które usuwają z niej twardy osad. Dzięki temu mamy pewność, że urządzenie nie porośnie kamieniem. Ogromną zaletą nawilżaczy ultradźwiękowych jest niskie zużycie energii oraz stosunkowo cicha praca. Kolejną zaletą są wbudowane czujniki wilgotności (higrometry i higrostaty), które wyłączają lub uruchamiają urządzenie w zależności od stopnia nawilżenia powietrza. Warto też pamiętać, że do tych modeli nie możemy dodawać olejków eterycznych. Urządzenia wymagają regularnego czyszczenia i systematycznej wymiany wkładów odwapniających. Modele ultradźwiękowe potrafią obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, dlatego musimy mieć to na uwadze np. w pokojach, w których śpią dzieci.

Ewaporacyjne

Nawilżacz ewaporacyjny

działa na innej zasadzie niż ultradźwiękowy. Tutaj woda jest poddawana naturalnemu procesowi parowania. Urządzenie posiada zbiornik na wodę, specjalny wkład nawilżający oraz wentylator służący do tłoczenia powietrza. Para, która powstaje w zbiorniczku zostaje wchłonięta przez filtr, a następnie oczyszczana. Wytwarzana para nie jest widoczna dla oka. Po tym procesie następuje oddawanie wilgoci do pomieszczenia. Nawilżacz ewaporacyjny ma dość prostą budowę i jest nieskomplikowany w użytkowaniu. Ogromnym plusem, który docenią miłośnicy aromaterapii jest możliwość dodawania do wody olejków eterycznych. To bardzo dobra opcja dla wszystkich osób, które skarżą się na ciągłe problemy ze strony układu oddechowego.