Obrus jest nie tylko użytkowym, ale również dekoracyjnym dodatkiem do wnętrza. Okrywa stół, zapobiegając zużywaniu się blatu, a do tego pełni funkcje estetyczne. Może ponadto zakrywać mankamenty stołu. Obrus powinien być dobrany typowo do wnętrza, wielkości i rodzaju stołu oraz przeznaczeniu pomieszczenia. Dzięki temu będzie spełniał swoje funkcje i przy okazji cieszył oczy.

Czym kierować się przy zakupie?

Plamoodporny obrus

Na rynku mamy spory wybór obrusów różnego typu. Przy zakupie należy brać pod uwagę to, w jakim celu wykorzystujemy stół. Jeśli służy on do jedzenia i picia, dobrze byłoby kupić plamoodporne obrusy, które można łatwo przetrzeć utrzymać w czystości. Jeśli obrus ma być typowo ozdobny, można wybrać pokrycie dziergane na drutach - minusem będzie jednak łatwe chłonięcie plam takiego materiału i stosunkowo wysoka cena. Jeśli chodzi o walory estetyczne, można dowolnie przebierać w kształtach i designie obrusów. Mogą mieć one całkiem gładką i jednokolorową strukturę lub fantazyjny styl.

Jak dobrać wielkość obrusu?

Zwykle największym problemem jest dobór odpowiedniej wielkości obrusu, który będziemy użytkowali na co dzień. Przede wszystkim, należy dokładnie zmierzyć stół przed zakupem obrusu. Przy blatach owalnych, pomiar bierze się od najdalej wysuniętej części stołu. Wymiar odpowiedniego obrusu oblicza się na podstawie dodania szerokości i długości stołu lub średnicy stołu z dodaniem tzw. zwisu. Przyjmuje się, że odpowiednio dobrany obrus powinien mieć zwis wynoszący około 20-25 centymetrów. Wówczas wygląda estetycznie i stylowo, jednak ostateczne preferencje odnośnie wyglądu obrusu należą do jego użytkownika. Wiele sklepów oferuje sprzedaż obrusów niestandardowych, które dopasowane są do potrzeb klienta. Wówczas można dobrać nie tylko kolor i wzór tkaniny, ale również długość i szerokość obrusu, nawet jeśli są one niestandardowe.

Plamoodporny obrus - czy warto go kupować?

Obrusem, który wzbudza zainteresowanie klientów, jest wersja plamoodporna. Blat może się bowiem pobrudzić nawet wówczas, gdy bardzo uważamy. Wystarczy rozlana kawa, herbata czy zupa, by na obrusie powstała nieestetyczna plama. Dobrze, jeśli uda się ją sprać, co nie zawsze jest takie proste. Plamoodporne obrusy sprawdzą się w domach z małymi dziećmi, a także kiedy na blacie często spożywamy posiłki lub przyjmujemy gości. Plamę wystarczy przetrzeć, ponieważ nie wnika ona w strukturę włókien. Plamoodporne obrusy występują w wielu wariantach stylistycznych i kolorystycznych, dlatego dobrze sprawdzają się w każdym domu. Można je kupić w sklepie internetowym https://szkloidekoracje.pl/pl/c/OBRUSY-PLAMOODPORNE/450