Rozrastające się wśród cennych grządek z warzywami chwasty to udręka nie tylko dla farmerów, ale również dla ogrodników amatorów. Pragnąc wyhodować jak najbardziej ekologiczne rośliny, unikamy szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych, a chwastów najczęściej pozbywamy się, poświęcając wiele czasu i energii na plewienie grządek. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Istnieje bowiem wiele naturalnych sposobów na pozbycie się pasożytniczych roślin z naszej uprawy, a skuteczny i nieszkodliwy dla warzyw środek na chwasty możemy przyrządzić samodzielnie w naszych domach!

Zapobiegaj zamiast walczyć ze skutkami

Skuteczny i tani środek na chwastyZanim przejdziemy do sposobów usuwania chwastów warto się zastanowić nad tym, w jaki sposób można zapobiegać ich rozwojowi. Najprostszym sposobem będzie obłożenie ziemi wokół roślin czarno-białymi, tradycyjnymi gazetami i pokrycie ich kilkucentymetrową warstwą kory. W ten sposób nie tylko zapobiegniemy powstawaniu chwastów, ale również zapewnimy naszym warzywom doskonałe warunki do rozwoju. Jeżeli jednak nie zadbaliśmy o to zawczasu bądź też nasze rośliny nie nadają się pod tego typu uprawę prędzej czy później będziemy zmuszeni podjąć walkę z chwastami.

Ocet w walce z chwastami

Ocet jest doskonałym, ogólnodostępnym i nieszkodliwym dla naszych warzyw środkiem zwalczającym chwasty. Rozcieńczając go z wodą uzyskamy gotowy preparat do spryskiwania niepożądanych w naszych ogrodach roślin. Warto jednak pamiętać, że nie każdy ocet sprawdzi się w walce z chwastami. Niewątpliwie najlepszy będzie tradycyjny ocet spirytusowy. Na rynku dostępne są co prawda różnego rodzaju octy, jak np. ocet jabłkowy, charakteryzują się one jednak obniżoną kwasowością.

Banany na mszyce

Mszyce to zmora każdego ogrodnika. Pojawiają się ni stąd ni zowąd niszcząc doszczętnie kapusty, sałaty i inne rośliny. Łatwo jednak się ich pozbyć zakopując w ziemi wokół zaatakowanych roślin wysuszone skórki od bananów. Jeżeli w ten sposób zaplanowaną walkę z insektami podejmiemy w porę istnieje spore prawdopodobieństwo, że uda nam się uratować rośliny przed doszczętnym zniszczeniem.

Słona zaprawa

Sól to najbardziej znany i dostępny w każdym gospodarstwie domowym środek na chwasty. Możemy nią posypać rośliny, które następnie zostaną spryskane wodą lub przygotować gotowy roztwór do spryskiwania.

Jak widać sposobów na domową walkę z chwastami i insektami jest sporo i mogą być pomocnym sprzymierzeńcem w tej walce. Mogą stać się również alternatywą dla chemicznych środków lub ich wsparciem.