Dywany cieszą się ogromną popularnością – nic dziwnego, bowiem jest to świetnie wyglądająca dekoracja, która doskonale prezentuje się prawie w każdym pomieszczeniu. Coraz częściej domownicy decydują się na tego typu rozwiązanie w sypialni, dzięki czemu wygląda ona znacznie gustowniej, elegancko, szykownie i jest bardziej przytulna. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dywanu do sypialni? O czym należy pamiętać kupując dywan? Odpowiedzi na te pytania znajduje się w poniższym artykule.

Najważniejszy jest kształt i rozmiar

Zanim podejmiemy decyzję, który z dywanów wydaje się być najbardziej optymalnym rozwiązaniem, warto zastanowić się, jakiego efektu końcowego oczekujemy. Przykładowo, jeśli w sposób szczególny zależy nam na tym, aby optycznie powiększyć pomieszczenie, warto zdecydować się na stosunkowo duże dywany do sypialni o jasnej barwie. Co jeśli chcielibyśmy podzielić wnętrze na mniejsze strefy? Wówczas optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wybór kilku małych dywanów do sypialni. Nie można jednak zapominać o kolorystyce, która musi odpowiednio pasować. Jeśli zdecydujemy się na wybór dywanu, który będzie miał za zadanie zakrycie całej podłogi, wówczas odległość pomiędzy ścianami a brzegiem powinna oscylować w granicach 90 cm lub więcej, co umożliwi bezproblemowe otwieranie drzwi, gdyż dywan ich w żaden sposób nie zablokuje.

W jaki sposób dobrać dywan do sypialni?Jaki kolor i wzór wybrać?

Kiedy zdecydujemy się na odpowiedni kształt i rozmiar, pora wybrać odpowiedni kolor i wzór. Dywany do sypialni koniecznie muszą spajać wszystkie barwy, które zostały użyte do aranżacji wnętrza. Istotne jest także to, aby wziąć pod uwagę kolorystykę podłogi. Należy jednak wiedzieć, że dywany do sypialni w jasnej kolorystyce spowodują, że pomieszczenie będzie wyglądać bardziej przestronnie. Jeśli natomiast zależy nam, aby optycznie zmniejszyć rozmiar pokoju, warto zaopatrzyć się w ciemne dywany do sypialni. Jeśli chodzi o wzory –  im więcej znajduje się ich w pomieszczeniu, tym więcej wzorów powinien mieć dywan.

Wymiary włosia

Dywany do sypialni mogą mieć także różne długości włosia. Warto wziąć pod uwagę pomieszczenie, w którym ów dywan będzie się znajdować. Do sypialni z pewnością zaleca się puszysty dywan, który posiada bardzo miękkie włosie. Jednakże jeśli posiadamy zwierzęta, lepszym rozwiązaniem okaże się dywan z krótkim runem. Dlaczego? Pupile gubią sierść, a w dywanach z wysokim włosiem odkurzanie go lub pozbywanie się włosia jest bardzo problematyczne i wymaga wiele pracy.