Wszelkie iglaki, które nadają się do ogrodu, dają szerokie pole do oryginalnych aranżacji. Pewnie dlatego na stałe zagościły już w naszych ogrodach przydomowych. Większość z nich to rośliny zimnozielone, więc z powodzeniem mogą być ozdobą ogrodu przez cały rok. Na niektórych gatunkach szczególnie dobrze wyglądają bożonarodzeniowe dekoracje. Na dodatek zazwyczaj rośliny te nie mają szczególnie wygórowanych wymagań jeśli chodzi o pielęgnację. Doskonale znoszą mróz, więc nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać na zimę.

Dlaczego tak lubimy krzewy z igłami?

 krzewy iglastePrzede wszystkim za ich różnorodność i pomocne funkcje. Różny rozmiar poszczególnych odmian daje spore możliwości aranżacyjne. Wysokie krzewy iglaste mogą z powodzeniem zasłonić wnętrze naszego podwórka przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów lub też stanowić granicę między poszczególnymi sekcjami ogrodu. Taką warstwą zieleni można również zasłonić niezbyt atrakcyjny kawałek ściany. Takie iglaki sadzi się przeważnie grupowo, w odróżnieniu od tak zwanych samotników, które są piękne tylko wtedy, gdy można podziwiać je pojedynczo. Takie okazy najczęściej sadzone są w najbardziej atrakcyjnych miejscach, żeby były szczególnie widoczne. Do wyboru są również gatunki karłowate i krzewy iglaste płożące, które mogą być świetną ozdobą skalniaków czy przestrzeni sąsiadujących ze schodkami, ścieżkami czy tarasem.

Jakie gatunki są wybierane najczęściej?

 Ogród iglasty powinien być planowany z należytą starannością. W naszym klimacie większość krzewów iglastych doskonale się przyjmie. Od lat najczęściej wybiera się tuje, które bardzo szybko rosną. Równie niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się cisy, choiny, cyprysy i cyprysiki, sosny, świerki, modrzewie i jałowce. Wybór zawsze zależy od osobistych upodobań. W zależności od gatunku, poszczególne krzewy iglaste przybierają różne kolory. I tak na przykład sosna górska jest zielona, cyprysik Lawsona jest niebieski a Cis pospolity może przybrać barwę złocistożółtą. Istnieje też mnóstwo odcieni samej zieleni i to również warto brać pod uwagę planując rozmieszczenie tych roślin w ogrodzie.

Kiedy sadzić iglaki

Krzewy iglaste można sadzić praktycznie przez cały sezon. Wyjątkiem jest jednak zima oraz czas  dużej suszy. Dotyczy to krzewów zakupionych w gotowych pojemnikach z ziemią. Jeśli jednak zakupiona roślina ma odkryte korzenie, najlepszym czasem do sadzenia będzie wczesna wiosna lub jesień. Najlepiej je wsadzić do gruntu zaraz po zakupieniu. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, na przykład z powodu niekorzystnej pogody, należy korzenie zabezpieczyć ziemią i trzymać sadzonki w ciemnym miejscu. Zabezpieczone korzenie trzeba regularnie podlewać, aby nie dopuścić do ich przesuszenia.