Nowoczesne wnętrza mieszkalne bardzo często utrzymane są w jednorodnej kolorystyce wystroju. Pomieszczenia urządzone w ten sposób wyglądają niezwykle sterylnie, co oczywiście ma swój urok, jednak w dłuższej perspektywie czasu może okazać się nużące. Dlatego wiele osób stara się przełamać kolorystyczną monotonię wnętrza, sięgając po mocno kontrastujący element dekoracyjny. Takimi elementami mogą być obrazy olejne, duże wazony czy tekstylne elementy dekoracyjne w postaci obrusów, poduszek lub narzut na łóżko.

Czy obrazy olejne sprawdzą się w każdym wnętrzu?

obrazy olejneChoć obrazy malowane ręcznie cieszą się dziś znacznie mniejszą popularnością od zdecydowanie tańszych obrazów drukowanych na płótnie lub innych, równie tanich ozdób ściennych, to jednak wciąż są to unikalne ozdoby o określonej wartości artystycznej, które potrafią odmienić oblicze każdego wnętrza. Oczywiście można mieć obawy, czy obraz olejny wpisze się w koncepcję nowoczesnego wystroju mieszkania. Jednak w rzeczywistości, jeśli tylko sięgniemy po obraz o odpowiedniej tematyce, na przykład po abstrakcję, z pewnością nie będzie się gryzł z charakterystyką wystroju nowoczesnego wnętrza. Obrazy olejne będą również naturalnym elementem dekoracyjnym wnętrz urządzonych w sposób klasyczny, wyposażonych w meble drewniane o stylowym wykończeniu i różnego rodzaju, wysoce ozdobne bibeloty.

Przełamanie monotonii kolorystycznej w obu typach wnętrz będzie możliwe poprzez wybór odpowiedniego obrazu olejnego. Należy przy tym pamiętać, że taki obraz stanie się centralnym punktem wnętrza, a zatem warto postarać się o wybór obrazu o większej wartości artystycznej, stworzonego przez znanego lub dobrze rokującego artystę.

Co zamiast obrazu?

Dekoracje ścienne, takie jak wspomniane wcześniej obrazy olejne to nie jedyny sposób na przełamanie kolorystycznej monotonii danego wnętrza. Innym sposobem na złamanie jednorodnej kolorystyki wystroju może być inwestycja w wazony, świeczniki lub dekoracyjne tekstylia w kontrastującym kolorze. Tego typu, dość niepozorne dodatki, dzięki kontrastującej z dominującą kolorystyką barwie, od razu przyciągają wzrok odwiedzających dane pomieszczenie osób i sprawiają, że wnętrze nabiera życia. Takie pomieszczenia stają się bardziej atrakcyjne w odbiorze, mniej męczące i zwyczajnie ciekawsze.

Istnieje wiele różnych sposobów na łamanie jednorodnej kolorystyki wnętrza, a tym samym na jego ożywienie i nadanie mu nieco bardziej drapieżnego charakteru. Takim sposobem mogą być kontrastujące kolorem lub tematyką obrazy oraz różnego rodzaju dodatki dekoracyjne. To, który rodzaj ozdoby wybierzemy, pozostaje kwestią naszego indywidualnego podejścia i potrzeb.