Teoretycznie sprawa  powinna być prosta, bo przecież na rynku jest dostępnych wiele środków czyszczących, których hasła zapewniają o skuteczności i ochronie, jaką dają meblom drewnianym. Nie zawsze jednak dostosowujemy je do powierzchni mebla, przede wszystkim do impregnatu, jakim drewniane meble zostały pokryte. To właśnie od tego będzie zależeć środek, jakim będziemy czyścić meble.

Co szkodzi drewnianym meblom?

Meble drewniane są różne. Niektóre z nich mają niemalże rodowy charakter, więc o taki rodzaj mebla trzeba dbać szczególnie. Nie ma co ukrywać, że meble tego rodzaju jest łatwo zniszczyć, zwłaszcza na najczęstsze uszkodzenia wystawiony jest stołowy blat. Uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, zbyt wysoka temperatura naczyń na nim stawianych, szklanki, które zostawiają ślad, kredki, którymi na stole malują dzieci. To wszystko sprawia, że mebel niszczeje, a czasem zabrudzenia są już niedosunięcia. Drewniane meble niszczeją także przed nieodpowiednią pielęgnację.

Jak wspominaliśmy wyżej – ważna jest znajomość impregnatu, który zastosowany został na meble.

Woda a drewniane meble

Dbamy o drewniane mebleWilgoć bardzo szkodzi drewnianym meblom, przede wszystkim powodując odkształcenia. Oczywiście – zabrudzenie możne przetrzeć wilgotną ścierką, a potem na przykład blat stołu wytrzeć na sucho. Jednak wylana herbata, czy inne plamy, które nie zostały od razu wytarte, negatywnie wpływają na mebel.

Rodzaj powłoki mebli drewnianych

 

  • Meble lakierowane – chyba najłatwiejsza w utrzymaniu na nich czystości, gdyż powłoka lakierowana jest trwała, odporna na uszkodzenia, a to tego niewymagająca specjalnych środków czyszczących. Co ważne – meble te są wodoodporne. Można więc taki typ mebli lakierowanych czyścić za pomocą mleczka, czy sprayu do mebli.
  • Meble woskowane – te wymagają już specjalnego środka do czyszczenia, gdyż ten sposób impregnacji zdecydowanie nie lubi wody, czy innego rodzaju plam, które trudno jest doczyścić, jeśli nie zrobi się tego od razu. Ponadto takie meble należy pielęgnować nie tylko specjalnymi środkami, ale też delikatnymi ściereczkami, by podczas czyszczenia nie pozostawiała ona smug.
  • Meble olejowane – jak sama nazwa mówi, meble te impregnowane są specjalnym olejem. Z tego tez powodu powierzchnie tego rodzaju mebli drewnianych najlepiej warto co jakiś czas pokryć kolejną warstwą przeznaczonego do tego oleju. Olej nie tylko impregnuje i chroni  powierzchnie, ale nadaje mebla nowego, świeżego blasku.

Przy każdego rodzaju meblach nie używamy szorstkich ścierek, które mogą rysować delikatne, drewniane powierzchnie.