Kiedy żyjemy intensywnie, mamy dużo obowiązków domowych i zawodowych, może brakować nam czasu lub siły na myślenie o takich sprawach jak dbanie o środowisko czy ochrona przyrody. Poza tym, wiele przedmiotów, które szkodzą środowisku tj. plastikowe torebki czy opakowania, jest też bardzo wygodnych w codziennym życiu. Jeżeli jednak chciałabyś przysłużyć się środowisku i zmienić nieco swoje nawyk, możesz skorzystać z przedstawionych poniżej porad. Wprowadzenie ich w życie wcale nie będzie trudne, a po pewnym czasie staną się zapewne całkiem naturalne.

Segregacja śmieci

Ten punkt nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga od nas nieco wysiłku. Po pierwsze, żeby poprawnie segregować śmieci, trzeba dowiedzieć się, do jakich pojemników wyrzucać poszczególne odpady. Po drugie, wyrzucane opakowania powinny być umyte, aby nie pozostały w nich resztki jedzenia czy kosmetyków. Nauczenie się tych rzeczy może zająć trochę czasu, ale gdy już przywykniesz do nowego sposobu życia, te drobne czynności nie będą bardzo uciążliwe. W krajach takich jak Belgia segregacja śmieci jest naturalna dla każdego obywatela. My również możemy przyzwyczaić się do takiego sposobu funkcjonowania, jeżeli tylko będziemy tego chcieć.

Ekologiczne zakupy

Możliwe, że nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę, ale wiele rzeczy, których używasz na co dzień możesz zastąpić bardziej ekologicznymi zamiennikami. Jedną z nich są kosmetyki. Regularne stosowanie kosmetyków naturalnych nie tylko pomoże Ci dbać o środowisko, ale też wpłynie na kondycję Twojej skóry lub włosów. Wiele tradycyjnych produktów dostępnych w sklepach daje jedynie pozory pozytywnego działania, a w szerszej perspektywie czasowej – szkodzą urodzie i zdrowiu.

Kolejnym ekologicznym produktem, który łatwo wprowadzić do domu, są naturalne świece z wosku sojowego. Tradycyjne świeczki z parafiny wyglądają dość niewinnie, ale jest to jednak produkt mniej przyjazny środowisku niż biodegradowalne świece z wosku sojowego. Korzystanie ze świeczek parafinowych nie jest dużym wykroczeniem w porównaniu do stosowania innych powszechnie używanych produktów. Jednakże, jeżeli mamy wybór – dlaczego nie korzystać z bardziej ekologicznych świec z wosku sojowego?

Płócienna torba na zakupy

Jednorazowe torebki na zakupy z plastiku są znacznym zagrożeniem dla środowiska. Korzystanie z nich jest wygodne i bardzo popularne, ale całkiem łatwo można z nich zrezygnować. Wystarczy, jeżeli zawsze będziesz nosić przy sobie materiałową torebkę wielokrotnego użytku. Taka torebka zajmuje niewiele miejsca i jest lekka, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś nosiła ją w swojej codziennej torebce. Poza tym, używanie materiałowych toreb jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne, ponieważ torebki plastikowe są dodatkowo płatne.