Pięć rodzajów kosiarek Viking – jaką wybrać?

Posiadanie domu z ogrodem zwykle wiąże się z koniecznością systematycznego przycinania trawnika. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów kosiarek o zróżnicowanych parametrach technicznych, przeznaczonych do pielęgnacji niewielkich i dużych trawników, w tym urządzenia elektryczne i spalinowe, ręczne, samojezdne i automatyczne. Który ich rodzaj wybrać, by praca w ogrodzie była możliwie najmniej męcząca, szybka i efektywna?

kosiarki VikingKosiarki elektryczne i spalinowe

Wśród kosiarek Viking znajdziemy zarówno urządzenia elektryczne, jak i spalinowe. Te pierwsze charakteryzują się nieco cichszą pracą i niższą ceną. Te drugie oferują zazwyczaj większą moc i nie wiążą się z koniecznością podłączenia ich do zewnętrznego źródła zasilania – wystarczy zaopatrzyć się w paliwo. Elektryczne kosiarki Viking to sprzęt do typowych zastosowań ogrodowych, sprawdzający się przy koszeniu trawników zlokalizowanych wokół domów, z dostępem do prądu. Spalinowe wersje tego typu urządzeń to już sprzęt bardziej profesjonalny, który sprawdzi się przy koszeniu trawników o większej powierzchni, również tych zlokalizowanych w większej odległości od domu. Takie kosiarki będą idealnym wyborem podczas koszenia trawy w rozległych ogrodach, parkach, na ogródkach działkowych czy terenach rekreacyjnych. W sprzedaży znaleźć można również urządzenia hybrydowe, czyli kosiarki wyposażone w akumulator. Choć są to urządzenia elektryczne, przez pewien czas można używać ich bez konieczności podłączania do gniazdka elektrycznego.

Kosiarki automatyczne, ręczne i samojezdne

Wśród kosiarek elektrycznych i spalinowych wyróżnić możemy trzy typy urządzeń. Są to kosiarki automatyczne, kosiarki obsługiwane ręcznie – pchane i kosiarki samojezdne, w formie niewielkiego, czterokołowego pojazdu z siodełkiem i kosiarką zainstalowaną pod pojazdem.

  • Kosiarki automatyczne – ten model kosiarek Viking sprawdzi się na niewielkich trawnikach z wyznaczonymi krawędziami, wolnych od nierówności i innych przeszkód terenowych. Urządzenia tego typu to sprzęt elektryczny wyposażony we własną baterię, która pozwala pracować urządzeniu przez wiele godzin w ciągu dnia – przy słabej baterii kosiarka Viking samodzielnie podjedzie pod stację dokującą i rozpocznie ładowanie akumulatora. Takie kosiarki gwarantują, że trawa w przydomowym ogrodzie będzie zawsze idealnie równa i krótko przycięta.
  • Kosiarki pchane, ręczne – to najpopularniejszy typ kosiarek marki Viking występujący zarówno w wersji elektrycznej, jak i spalinowej. Kosiarki tego typu zapewniają dużą efektywność pracy, wymuszają jednak konieczność ich ręcznej obsługi, co wymaga czasu i odrobiny siły fizycznej.
  • Kosiarki samojezdne – tego typu kosiarki Viking sprawdzą się podczas koszenia dużych terenów obsianych trawą. Ich unikalna konstrukcja gwarantuje dużą szybkość i wysoki komfort pracy w każdych warunkach terenowych.