Świeże warzywa, pachnące owoce, aromatyczne przyprawy, pięknie kwitnące kwiaty – gdy myślisz o ogrodzie, pewnie takie obrazy przychodzą Tobie na myśl. Sielankowe, pełne wakacyjnego słońca, zielone od soczystości traw. Jeśli marzy Ci się Twój własny ogród, w którym mogłyby znaleźć się nie tylko kwiaty, ale też ekologiczne warzywa, to musisz pamiętać o jednej rzeczy. Ogród trzeba stale pielęgnować i by cieszył on nie tylko estetycznym wyglądem, ale też bogatymi plonami, to trzeba włożyć w to wiele pracy.

Pierwszy ogród. Od czego zacząć

Dysponujesz kawałkiem ogrodu, który można by nasycić i stworzyć na nim piękną, kwiatową aranżację. Nie chcesz ograniczać się tylko do trawy i kilku drzewek. Marzy Ci się ekologiczny ogródek warzywno-kwiatowy. O to kilka zasad, od których warto rozpocząć przygodę z ogrodnictwem.

Jak założyć ogród?Przede wszystkim zacznij od planowania przestrzeni. Na kartce, czy w specjalnie przeznaczonym do tego programie komputerowym, zrób plan wysiewu kwiatów i warzyw. Zwłaszcza w przypadku warzyw i owoców ta czynność ma duże znaczenie. Pomiędzy roślinami należy zachować odstępy, gdyż te się rozrastają, ale chodzi tez o to, by w razie wystąpienia zarazy, ta nie przenosiła się na pozostałe krzewy. Takie rozpiska będzie też potrzebna podczas planowania sadzenia roślin w kolejnych latach.

Po drugie- zaczynaj na spokojnie. Posadź warzywa, zioła, czy kwiaty, które znasz. Na początku nie wprowadzaj do swojego ogrodu jakiś wymyślnych gatunków, które często potrzebują specjalnego traktowania. W swoim domowym ogródku posiej rośliny, nad którymi dasz radę zapanować. Nie przesadzaj więc też z ilością krzewów.

Po trzecie - swoją przygodę z ogrodnictwem zacznij od gotowych sadzonek, które możesz kupić w sklepach ogrodniczych, rolników, czy indywidualnych dostawców. Sadzonki bazylii, sałaty, truskawek, rzodkiewki, czy mięty nie są drogie, łatwo się przyjmują w ziemi.

Jeśli mimo to chcesz wyhodować rośliny z ziarna to pamiętaj, że te sadzi się w doniczkach, a potem sadzonki wkopujesz w ogrodową ziemię.

Po czwarte- systematyczne dbanie o ogród jest podstawą, jeśli chcesz cieszyć się plonami. Rośliny nie tylko trzeba podlewać, ale też pielić. Nie odkładaj tego w czasie, bo chwasty będą negatywnie wpływały na jakość plonów, ale też estetyczny wygląd ogrodu.

Po piąte- stawiaj na jakość kwiatów i sadzonek. Najlepiej kupować je u sprawdzonych dostawców, bo wtedy masz pewność, że rośliny będą ekologiczne, a także że w stanie wegetatywny przetrwają zimę i wykiełkują ponownie w kolejnym sezonie wiosenno-letnim.

Po szóste- nie zniechęcaj się. Praca w ogrodzie niezwykle relaksuje, a plony jakie daje cieszą i karmią ekologicznymi i zdrowymi warzywami.